روش های اجرای روف گاردن

روش های اجرای روف گاردن

روش های اجرای روف گاردن روش های اجرای روف گاردن کلا بسته به عمقی که می توان در

روش های اجرای روف گاردن

روش های اجرای روف گاردن کلا بسته به عمقی که می توان در آن کاشت را انجام داد، نوع گیاهانی که قرار است استفاده شود و میزان تاسیسات مورد نیاز در ساختمان، به سه گروه تقسیم می شوند: “متراکم”، ” گسترده” و “نیمه متراکم”.

علاوه بر آن باید حداکثر ظرفیتی که ساختمان و بام برای تحمل بار دارد، نگهداری، انتخاب نوع گیاهان به کار رفته، زیرساخت های مورد نیاز و حدود بودجه در انتخاب سبک مورد انتظار و دلخواه بام سبز مورد توجه قرار گیرد.

روف گاردن گسترده

در ادامه مباحث روش های اجرای روف گاردن در مورد روف گاردن گسترده باید گفت که این سبک بیشتر در بام هایی به کار می‌رود که ظرفیت تحمل بار پایینی دارند و یا سایت هایی که برای استفاده به عنوان باغ بام مناسب نیستند.

روف گاردن گسترده یا وسیع، نیازمند حداقل تاسیسات ساختمانی، کمترین هزینه ها برای نگهداری می باشد و می‌توان نتیجه گرفت که هزینه کمتری را نسبت به سبک های دیگر داراست .

این نوع روف گاردن، بستر کاشتی با عمقی بین ۵ تا ۱۵ سانتی متر دارد و به همین دلیل، سبکی سبک به حساب آمده و بار چندان زیادی را به ساختمان وارد نمی کند.

از آنجا که اغلب نیاز به اصلاح ساختار ساختمان در این روش وجود ندارد، برای قرار گرفتن بر بام ساختمان­ها، گزینه‌ی مناسب تری به حساب می‌آید.

از طرفی دیگر در راستای مزیت های این سبک می‌توان گفت که این سبک می تواند هم روی بام های مسطح و هم شیب دار، تا شیب سی درصد پیاده شود.

ملزومات نگهداری روف گاردن گسترده کم و آبیاری آن ها نیز بسته به نوع آب و هوا چندان زیاد نیست.

روش های اجرای روف گاردن
روش های اجرای روف گاردن

در روش روف گاردن گسترده، بسته به عمق لایه کاشت و محدودیت در گسترش ریشه، نوع پوشش گیاهی آن به چمن­ ها، گونه های سدوم، خزه، گیاهان علفی دائمی، سالانه و سایر گیاهان با ریشه های کوتاه و مقاوم در برابر خشکسالی که نیاز به مراقبت کمتری دارند، محدود می شود و در حالت اشباع با آب، وزن بام را بین ۷۰ تا ۱۷۰ کیلوگرم افزایش می دهد.

روف گاردن متمرکز

در ادامه روند بررسی روش های اجرای روف گاردن روش روف گاردن متمرکز را داریم.

روف گاردن متمرکز یا متراکم اصولا همانند محوطه های روی سطح زمین طراحی می­شوند.

پیاده­ روها، نیمکت­­ ها، زمین­ های بازی یا حتی استخرها به عنوان اجزای اضافی به بام اضافه شده و پوشش گیاهی شامل درختان، درختچه­ ها و بوته­ هایی است که روی سطح زمین قابل کشت هستند.

از این رو نیازمند نگهداری، آبیاری و سایر مراقبت های مرسوم فضاهای سبز روی زمین بوده و به دلیل وزن سنگین تر، یا باید روی بام هایی بنا شوند که ساختمان آنها ظرفیت بار بیشتری دارند و یا سازه ساختمان، از قابلیت تقویت برای تطبیق بار اضافی برخوردار است.

عمق بستر کاشت بام های متمرکز، از ۲۰ تا ۶۰ سانتی متر متغیر است و در حالت اشباع با آب، باری حدود ۲۹۰ تا ۹۷۰ کیلوگرم بر مترمربع به وزن بام اضافه می کنند.

به دلیل بار وزنی قابل توجه این نوع بام­ ها، طراحی سازه های بام از اهمیت ویژه ای برخوردار و به همان نسبت نیز پرهزینه ­تر می­باشد.

بهترین گزینه برای این نوع روف گاردن، احداث آن روی ساختمان­ های جدید می‌باشد.

روف گاردن نیمه متمرکز

در ادامه روش های اجرای روف گاردن سیستم روف گاردن نیمه متمرکز می‌باشد.

این سبک مابین سیستم گسترده و متمرکز قرار دارد.

این سبک از روف گاردن دارای لایه های زهکشی،  حجم خاک زیاد و عمق کشت گیاه عمیق ­تر و گونه های گیاهی متنوع­ تری نسبت به بام گسترده است.

عمق لایه­ ها حداکثر ۲۵- ۱۲ سانتی متر می‌باشد و وزن آن حدودا بین ۲۰۰- ۱۲۰ کیلوگرم بر مترمربع است.

نگهداری بیشتر و گران تر، هزینه‌های بالاتر و وزن بیشتر خصوصیاتی می‌باشد برای این سبک در مقایسه با روف گاردن گسترده است و از لحاظ پوشش گیاهی امکانات بیشتری فراهم می کند.

در این سبک گراس های متنوع، علفی های چند ساله و بوته هایی همچون اسطوخودوس می توانند کاشته شوند.

خاس بام امیدوار است این مقاله توانسته باشد رضایت شما را جلب کرده باشد.

ارسال دیدگاه